top of page

KUMAS TURLERI NELERDIR ?

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2022


Çalıştığımız kumaşlar penye grubu adı altında yer alıyor.

Sizlere burada kumaşların dokunuşu,ip özelliklerini, kimyasallarını vs anlatmayacağım ne de olsa kumaşın dokumasını yapmıyoruz öyle değil mi?

3 iplik, 2 iplik, şardonlu, şardonsuz, polyester, pamuk kumaşlar hakkında kısaca ve olabildiğince basit şekilde bilgi vereceğim.


2 İPLİK NEDİR?

Mevsimlik olarak kullanılan eşofman kumaşıdır.Genellikle günlük ,spor giyim , pijama takımı , sweatshirt gibi yapımında tercih edilmektedir ama en önemlisi de çoğu aylarda tercih edilen incelikte bir kumaş olmasıdır.


3 İPLİK NEDİR?

İki ipliğin kullanıldığı yerlerde kalınlığı ile fark edilir.Bazılarının iç yüzeyi şardonlanmış(bu terim hakkında da bilgi vereceğim) yani tüylendirilmiştir.Hani böyle kalın puf puf kumaşlar olur ya hah işte onlar.


ŞARDON NEDİR?

Dokuma ya da örme kumaşların ipliklerinin içerisinden liflerin çekilerek kumaş yüzeyine çıkarılması ve böylece tüylendirilmesi işlemi yapılmış içi tüylü kumaşlara denir.Halk arasında bazen ' içi polarlı' olarak da lafı geçer.


POLYESTER KUMAŞ NEDİR?

Polyester sanılanın aksine kötü , kalitesiz bir kumaş değildir (tabiki polyester oranı yüksek kumaşlardan bahsetmiyorum yani az miktarda pamuk polyester karışık kumaşlardan bahsediyorum) kumaşa dayanıklılık katar.İpliği iyi kullanılmış bir kumaşta polyester olduğunu anlayamazsınız o derece kaliteli hissiyatı verenler de vardır ama polyester oranı çok yüksek olan ürünlere halk arasında ' aa naylon bu yazın yakar kışın soğuk tutar' denir.


PAMUK KUMAŞ NEDİR?

En çok tercih edilen , sağlıklı yumuş yumuş bir kumaştır fakat hani 'pamuk ipliğine bağlı' derler ya aynen o durum bu kumaşlarda geçerlidir ne yazık ki dayanıksız bir kumaştır özellikle pamuk oranı yüksek şardonlu ürünlerin içindeki tüyler çok dökülür (anneler bu durumdan muzdarip) . Nem tutucu özelliği yüksektir , dijital baskıya en uygun kumaş türüdür .

526 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page